Ansys - Mechanical

İşlemci :

ANSYS Mechanical ve ANSYS Fluent, mevcut tüm CPU çekirdeklerinden tam olarak yararlanır. Bu nedenle, ne kadar çok çekirdek o kadar iyi. Maksimum performans için çift işlemci yapılandırmaları öneririz.

* Çekirdek lisanslarınızı dikkate almanız gerekir.

Lütfen ANSYS yazılımının belirli sayıda çekirdeğe atandığını unutmayın, bu nedenle çekirdek lisansınızın performansını en üst düzeye çıkaracak bir yapılandırma seçmelisiniz.

• Çözücü, AVX512 desteğiyle desteklenir, bu nedenle Skylake-SP ve Skylake-X veya daha yenisini temel alan Intel CPU'ları önerilir. AVX512 Desteği için Intel ARK Veri tabanını kontrol edin (ancak Xeon Phi serisini değil).

• HPC uygulamaları için önerilen CPU örnekleri: i9-10900X serisi işlemciler veya  Xeon Gold serisi işlemciler.

• Yüksek çekirdek frekansı idealdir, ancak gerçek frekans bağımlı veya çekirdek kullanımına, komut seti kullanımına ve yeterli soğutmaya bağlıdır. WikiChip , turbo hızlar konusunda mükemmel bir kaynaktır.

Bellek :

Bellek kapasitesi çok önemlidir. Model çözümü, RAM'de ("çekirdek içi") çözülmeli ve sabit sürücüye ("çekirdek dışı") çağrı yapmamalıdır. Milyon serbestlik derecesi başına yaklaşık 15 GB gereklidir, ancak bu yaklaşıktır (yapısal analizde milyon katı düğüm başına 45 GB).

En hızlı bellek (yani sunucular için 2933 MHz veya i9 tabanlı masaüstü bilgisayarlar için 3200Mhz). Maksimum hızda çalışmak için her iki işlemcideki tüm bellek kanalları eşit miktarda bellekle doldurulmalıdır.

Not: Daha fazla RAM satın almak G/Ç sorunlarını hafifletecektir, çünkü;

* Çözücü çok fazla G/Ç yapmaktan kaçınmak için bu belleği kullanabilir ve

* İşletim sistemi bu G/Ç'leri önbelleğe almak veya ara belleğe almak için kullanılabilir RAM'i kullanabilir.

Depolama Birimleri :

Tüm simülasyon çalışmaları için bir SSD şiddetle tavsiye edilir. Mümkün olduğunda NVMe SSD'ler önerilir. QLC NAND değil, orta düzeyde dayanıklılık seviyeleri önerilir (~0,3 DWPD).

Not: DMP için, program kullanılan her çekirdek için sonuç dosyaları yazar, bu nedenle daha düşük arama süresine sahip SSD'lere sahip olmak, sabit sürücü aramalarının tüm bu farklı dosyaları okuma/yazma için beklemesini azaltır. Ayrıca, işlem sonrası ile yardımcı olur.

Büyük modelleri RAM'in dışında ("çekirdek dışı") çalıştırmak SSD aşınmasını hızlandırır (yazma dayanıklılığını tüketir), ancak yine de SSD kullanmamaya tercih edilir.

Grafik Birimleri :

Orta seviye bir grafik kartı (Nvidia Quadro RTXA2000 ve AMD Radeon Pro WX5100 gibi) kullanılabilir. Bunlar çözüm süresine yardımcı olmaz ve yalnızca grafikleri görüntüler. Ansys test edilmiş grafik kartlarının bir listesini tutar (diğer kartlar beklendiği gibi çalışabilir/çalışmayabilir, ancak aynı nesildense genellikle çalışır).

Not : Grafik sürücülerini kartın satıcısından güncel tutmak önemlidir.

Desteklenen Grafik Kartı modellerinin son listesi için lütfen Ansys Yardım ve Ansys Platform Desteği'ne bakın.

GPU (çözüm hızlandırma işlemi için):

*Lütfen platform-support adresindeki en güncel "test edilen grafik kartları" belgesine bakın.

Network-Ara bağlantılar :

* Kümeleme ise, çok yüksek hızlı bir ara bağlantı zorunludur (40 Gb/sn artı).

* Paralel olarak iki veya daha fazla düğüm üzerinde çalışacaksanız, QDR veya FDR IB ara bağlantısı (veya daha iyisi).