Blender

Bileşen Önerileri

İşlemci

3D modelleme

Ağ oluşturma, çokgen oluşturma ve diğer 3B modelleme görevleri tek iş parçacıklıdır, yani yalnızca bir CPU çekirdeği kullanırlar. Bu yazılımı çoğunlukla modelleme için kullanıyorsanız, yüksek saat hızına (4.5GHz ve üstü) sahip 8 ila 10 çekirdekli bir işlemci öneririz.

Animasyon

3D modelleme gibi, animasyon da tek iş parçacıklıdır. Bu nedenle yüksek saat hızına ve 8 ila 18 çekirdeğe sahip bir işlemci de önerilir.

Render

3D modelleme ve animasyon yalnızca bir CPU çekirdeğini kullanırken, oluşturma işlemi çok iş parçacıklı bir iştir ve bu nedenle yüksek miktarda CPU çekirdeği daha iyi performans sağlayacaktır.

Bellek

Genel olarak, CPU çekirdeği başına 4-8 GB RAM önerilir. Örneğin, tek bir 16 çekirdekli işlemci seçerseniz, temel görevler için 64 GB veya daha zorlu iş yükleri için 128 GB yeterli olacaktır.

Depolama Birimi

En iyi performansı sağlayan iki sürücüye sahip olmanızı öneririz:

  1. Birincil Sürücü: İşletim sistemi ve yazılım için Nvme
  2. İkincil Sürücü: başka bir SSD veya daha iyi performans için aktif proje dosyaları için bir NVMe Flash Depolama Sürücüsü

Büyük, nadiren erişilen dosyalar için ek depolamaya ihtiyacınız varsa, bir veya daha fazla 4 TB, 6 TB veya 8 TB+ sabit sürücü de öneririz. Dışa aktarma/oluşturma işlemi genellikle yoğun yazma işlemi gerektirmediğinden, sabit diskler dışa aktarma dosyalarını depolamak için de iyi çalışır.

Grafik Kartı

Blender, işleme için hem CPU hem de GPU kullanır, bu nedenle yüksek belleğe ve CUDA çekirdeğine sahip grafik kartları önerilir.

Daha düşük bütçeli sistemler için tek bir NVIDIA GeForce RTX 3060Ti, RTX 3070 öneriyoruz .

Daha yüksek bütçeli sistemler için tek bir NVIDIA GeForce RTX 3080, RTX 3080Tİ, RTX 3090 öneriyoruz .

Uygulamanız birden fazla grafik kartıyla genişleyebiliyorsa iki RTX 3090 öneririz . Uygulamanız yalnızca bir grafik kartından yararlanıyorsa veya sisteminiz genişleme için uygun değilse, tek RTX 3090 ve ya RTX 3080Tİ ile yapılandırmanızı öneririz.