İşlemci


3D modelleme


3B modelleme görevleri çalışma anında işlemcinin tek bir çekirdeğinden yararlanırlar. Eğer yazılımı çoğunlukla modelleme işleriniz için kullanıyorsanız, yüksek saat hızına (4.5GHz ve üstü) sahip 8 veya 10 çekirdekli bir işlemci öneririz.


Animasyon


3D modelleme gibi animasyon sürecinde çalışılan sahnelerde de tasarım anında işlemcinin tek bir çekirdeği kullanılır. Bu nedenle yine yüksek saat hızına ve 8 ila 18 çekirdeğe sahip bir işlemci ile çalışmanızı öneririz.


Render


3D modelleme ve animasyon iş akışları yalnızca bir işlemci çekirdeğini kullanırken, render (oluşturma) işlemi tüm çekirdeklerin %100 yük altında çalıştığı bir süreçtir. Bu nedenle çok sayıda işlemci çekirdeği daha iyi performans sağlayacaktır.


Bellek


Genel olarak, işlemci çekirdeği başına 4-8 GB RAM önerilir. Örneğin, tek bir 16 çekirdekli işlemci seçerseniz, temel görevler için 64 GB veya daha zorlu iş yükleri için 128 GB yeterli bellek tercih etmeniz yararlı olacaktır.


Depolama Birimi


En iyi performansı sağlamak için iki adet sürücüye sahip olmanızı öneririz:
1. Birincil Sürücü (Nvme): İşletim sistemi ve yazılımlar
2. İkincil Sürücü (Nvme): Daha iyi bir performans için aktif proje dosyalarının toplanacağı bir NVMe Flash Depolama Sürücüsü
Büyük, nadiren kullanacağınız dosyalar için ek bir depolamaya ihtiyacınız varsa, bir veya daha fazla 4 TB, 6 TB veya 8 TB+ sabit sürücü de öneririz. Dışa aktarma/oluşturma işlemi genellikle yoğun yazma işlemi gerektirmediğinden, sabit diskler dışa aktarma dosyalarını depolamak için yeterlidir.

Grafik Kartı


Post prodüksiyon video düzenleme iş süreçlerinde, Quadro kartlara kıyasla çok uygun bir fiyata yüksek performans sağladıkları için NVIDIA GeForce RTX grafik kartlarını öneriyoruz.
* Bu durum yazılım tabanlı olarak farklılık gösterebilir.
Düşük bütçeli sistemler de tek bir NVIDIA GeForce RTX 3060Ti veya RTX 3070 öneriyoruz.
Daha yüksek bütçeli sistemler de ise tek bir NVIDIA GeForce RTX 3080, RTX 3080Tİ, RTX 3090 öneriyoruz.
Kullanmakta olduğunuz uygulamanız birden fazla ekran kartı ile uyumlu şekilde çalışabiliyorsa iki adet NVIDIA RTX 3090 öneririz. Uygulamanız yalnızca tek bir grafik kartından yararlanıyorsa veya sisteminiz genişleme için uygun değilse, tek RTX 3090 veya RTX 3080Tİ ile sisteminizi yapılandırabilirsiniz.

* Bu gibi yazılımlarda en çok aldığımız sorulardan biri Geforce ve Quadro ekran kartlarından hangisinin tercih edilmesi gerektiğidir. Her iki kart serisine de güç sağlayan gerçek grafik işlemcisi aynıdır. Bu işlemciler aynı montaj hattından çıkarlar.
Peki Quadro serisi ekran kartları neden GeForce kartlardan kat kat daha pahalı? Bunun ana nedeni, Quadro kartlar için hedef müşteri kitlesinin daha kurumsal yapıda olmasıdır. Kartların işlemcileri aynı banttan çıkmış olsa da tabi bazı farklar da mevcuttur.


Örneğin, tüm Quadro serisi ekran kartlarının teknik özellikleri ve kalite güvenceleri Nvidia tarafından kontrol edilirken, GeForce ekran kartlarında kontrol üçüncü parti firmalardadır. Ayrıca Quadro serisi ekran kartları biraz daha güvenilir çünkü NVIDIA onlar için daha yüksek kalitede grafik yongalarını seçiyor. Bu, daha iyi güvenilirlik, daha düşük güç tüketimi ve daha düşük ısı çıkışı sağlar. Ayrıca Quadro kartlar, hata düzeltme teknolojisine sahip daha bellek yapısına sahiplerdir.
Quadro ekran kartları için 3D modelleme, animasyon vb. gibi profesyonel yazılımlar için onaylanmış özel sürücülere çıkarılmaktadır.