Solidworks

İşlemci


Tasarım, Modelleme


Solidworks yazılımı ile çalışıyorsanız iş istasyonunuzdaki işlemci çekirdeklerinin sayısını doğru seçmeniz çok önemlidir. Yazılım içindeki 2B tasarım ve 3B modelleme, esas olarak tek bir işlemci çekirdeğinden yararlanır. Bu çekirdeğin saat hızı (GHz), tasarım anında performansımızı diğer tüm değişkenlerden daha fazla etkiler. Bu nedenle daha az çekirdeğe (ancak daha yüksek saat hızına) sahip işlemciler idealdir. Saat hızı en az 4.5GHz ve üzeri olan 8 ila 16 çekirdekli bir işlemciler ile çalışılmasını öneririz.


Render, Simülasyon


Tasarım ve modellemeye ek olarak işleme ve simülasyon süreçleri için çok çekirdek işlemci çekirdeği o kadar iyi diyebiliriz.
Simülasyon işlemcimizin tüm çekirdeklerinden yararlanılan bir süreçtir. İş istasyonunuzun işlemcisini belirlerken ne sıklıkla simülasyon yapacağınızı düşünerek buna göre bir karar vermeniz mantıklı olacaktır. Bu özelliği nadiren kullanıyorsanız yine tek bir 8 ila 16 çekirdekli işlemci daha iyi bir seçim olabilir.


Bellek


Genel olarak, işlemci çekirdeği başına 4-8 GB RAM önerilir. Örneğin, tek bir 16 çekirdekli işlemci seçerseniz, temel görevler için 64 GB veya daha zorlu iş yükleri için 128 GB yeterli bellek tercih etmeniz yararlı olacaktır.


Depolama Birimleri


En iyi performansı sağlamak için iki adet sürücüye sahip olmanızı öneririz:
1. Birincil Sürücü (Nvme): İşletim sistemi ve yazılımlar
2. İkincil Sürücü (Nvme): Daha iyi bir performans için aktif proje dosyalarının toplanacağı bir NVMe Flash Depolama Sürücüsü
Büyük, nadiren kullanacağınız dosyalar için ek bir depolamaya ihtiyacınız varsa, bir veya daha fazla 4 TB, 6 TB veya 8 TB+ sabit sürücü de öneririz. Dışa aktarma/oluşturma işlemi genellikle yoğun yazma işlemi gerektirmediğinden, sabit diskler dışa aktarma dosyalarını depolamak için yeterlidir.

Grafik Kartı


Üretim, ürün tasarımı, mimari ve mühendislik uygulamaları için NVIDIA Quadro grafik kartlarını öneriyoruz. Quadro serisi ekran kartları Autodesk ve Dassault gibi şirketler tarafından resmi olarak test edilerek desteklenmektedir. Ek olarak Quadro serisi ekran kartlarını önermemizdeki en önemli etken bu kartların yazılımın ihtiyaç duyduğu double precision (çift duyarlıklı kayan nokta hesaplamaları) FP64 hesaplamalarını yapabiliyor olmasıdır.
Çoğunlukla 2D modellerle çalışıyorsanız, Quadro RTX A2000 veya Quadro RTX A4000'i öneririz.
3D modelleme iş akışınızda büyük bir rol oynuyorsa, Quadro RTX A4000 veya Quadro RTX A5000 öneririz.